Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2015-10-08 13:29:18
Niekiedy trzeba iść na kompromisy, by nie wyjechać z urlopu w złych nastrojach. Jednak są takie miejsca, które spodobają się każdemu – zarówno małym, jak i dużym. Zapraszamy do zapoznania się z naszą propozycją przygotowaną we współpracy z klubem travelowym Travelist.pl.
1. Wieliczka alternatywnie
Kopalni soli w Wieliczce nikomu zachwalać nie trzeba – to unikatowe w skali świata miejsce przyciąga rokrocznie ponad milion turystów. Jednak mało kto wie, że od niedawna funkcjonuje również alternatywna trasa – górnicza, która jest trudniejsza i zdecydowanie bardziej ekscytująca niż trasa turystyczna. Turyści muszą przywdziać strój górnika – niezbędny jest kombinezon, hełm, pochłaniacz oraz lampa. Ponadto przed rozpoczęciem wyprawy każdy powinien ciepło się ubrać i wdziać wygodne, nieprzemakalne buty. Jest tylko jedno „ale” – to ekstremalne zwiedzanie dostępne jest dla osób powyżej 10. roku życia, zaś niepełnoletni mogą wejść jedynie z opiekunem. Dla najmłodszych turystów przygotowano natomiast liczne atrakcje podczas zwiedzania Solilandii, podziemnej krainy pełnej baśniowych tajemnic. Po górniczych trudach dobrze odpocząć w komfortowym miejscu, jak np. Hotel Grand Sal Wieliczka, który dzięki oferowanym rozrywkom i udogodnieniom dla dzieci posiada certyfikat „Rodzinne Miejsce”.
2. Zoo Safari Borysew
Zoo Safari w Borysewie niedaleko Łodzi to idealna propozycja dla małych i dużych miłośników zwierząt. Podziwiać tu można antylopy, zebry, małpy, kangury, wielbłądy, foki, a także te najgroźniejsze, fascynujące zwierzęta: wilki, białe tygrysy, lwy i pumy. Wszystkie one mają przestronne wybiegi, które starają się jak najlepiej imitować ich rodzime warunki. Dodatkowe atrakcje przewidziane są dla dzieci – w Mini Zoo mogą spotkać się z kózkami miniaturkami, owieczkami kameruńskimi, świnkami wietnamskimi, osiołkami… Ponadto w zoo można uczestniczyć w pokazowym karmieniu zwierząt przez ich opiekunów – na stronie internetowej znajduje się rozpiska godzinowa, zgodnie z którą zwierzęta otrzymują posiłki. Będąc w okolicy warto zatrzymać się na nocleg w wyjątkowym miejscu, jakim jest Stacja Nowa Gdynia – wbrew nazwie obiekt nie znajduje się wcale w Gdyni, lecz na granicy Łodzi i Zgierza, a więc ok.45 minut jazdy od Zoo Safari w Borysewie.
3. Park Linowy „Adrenalina” w Obornikach
Park linowy to świetna propozycja dla miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. „Adrenalina” zlokalizowana jest w idealnym dla tego typu rozrywki miejscu – z dala od miasta, w lesie nad rzeką Wełną. Jej teren obejmuje 6 tys. m2, a oprócz parku linowego znajdują się na nim: poligon paintballowy, ścianki wspinaczkowe, strzelnica oraz spływy kajakowe. Natomiast sam park liniowy składa się z dwóch tras o zróżnicowanym poziomie trudności: jedna łatwiejsza, dla początkujących, zaś druga trudniejsza, dla osób lubiących wyzwania. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwają wykwalifikowani instruktorzy. Park liniowy to rozrywka, która zarówno dzieciom, jak i dorosłym dostarczy wiele emocji. Po wysiłku w „Adrenalinie” przyjemnie będzie się odpoczywało w Hotelu Forza zlokalizowanym w spokojnej części Poznania.
4. Bieszczadzka kolejka leśna
Wyprawa w góry z dziećmi to nie zawsze dobry pomysł. Dzieci szybko nudzą się monotonnym maszerowaniem po szlakach i z niecierpliwością wypatrują innych, bardziej interesujących rozrywek. Jeśli wybraliście się ze swoimi pociechami w Bieszczady, mamy dla Was rozwiązanie – Bieszczadzka kolejka leśna na pewno urozmaici pobyt w górach zarówno dzieciom, jak i Wam. Kolejka powstała jeszcze przed I wojną światową i wiele przeszła zanim stała się atrakcją turystyczną. Główna stacja znajduje się w Majdanie, który stanowi część wsi Cisna, a przejazdy pociągów odbywają się na trasach do Przysłupia i Balnicy. Przed rozpoczęciem wyprawy warto zapoznać się ze znajdującym się na stronie internetowej rozkładem jazdy. Zaś po wyprawie odpoczniecie w Ośrodku Wypoczynkowym Bieszczady w Myczkowcach, posiadającym boiska do gier zespołowych oraz salę rekreacyjną, która zadowoli wszystkie mniejsze i większe dzieci.
5. Park miniatur „Świat Marzeń” w Inwałdzie
Park miniatur położony jest na terenie mierzącym 7,5 ha i składają się na niego dwie części: Polska w miniaturze i Świat w miniaturze. Można podziwiać tu 60 budowli odwzorowanych w skali 1:25, z pewnym wyjątkami, np.: Plac św. Piotra w skali 1:15 oraz Plac św. Marka – 1:10 – obiekty te są na tyle duże, że można na nie wejść. Oprócz nich zobaczymy tu jeszcze np. wieżę Eiffla, Sfinksa i piramidy, Partenon i Zamek w Malborku. Ciekawym, nowym modelem jest również warszawski Stadion Narodowy (1:50). Oprócz miniatur w Parku znajdują się również inne atrakcje – Zielony Labirynt, Koło Młyńskie i sztuczne lodowisko. Wyjazd do Inwałdu warto połączyć ze zwiedzaniem znajdujących się nieopodal Wadowic, gdzie można zatrzymać się w oryginalnym architektonicznie hotelu i spa Młyn Jacka.
6. Park Wodny w Krakowie
Park Wodny w Krakowie to największy kryty aquapark w Polsce i jeden z największych obiektów tego typu w Europie. Znajdziemy tu mnóstwo wodnych atrakcji: od hydromasaży, przez basen z falą po ogromne zjeżdżalnie. Wypoczną tu zarówno miłośnicy zwariowanych wodnych zabaw, jak i zwolennicy tradycyjnego pływania po torach. Amatorzy sportów wodnych znajdą tu również miejsca do gry w koszykówkę, siatkówkę i piłkę wodną. W pogodne dni wiosny i lata można korzystać z mieszczącej się na świeżym powietrzu Plaży Aquapark. Ponadto kompleks zachęca do relaksu w saunach (ceramiczna łaźnia parowa, sucha sauna fińska, aromatyczna sauna sucha z drzewa cedrowego oraz sauna solna). Zaś po wodnych szaleństwach dobrze jest odpocząć w wygodnym hotelu z pięknym widokiem na Wisłę i Wawel, jak np. Hotel Kossak.
7. Zatorland
Zatorland w znajdującym się w Małopolsce Zatorze to kompleks parków rozrywki o łącznej powierzchni ok. 14 ha. Składa się na niego 6 obiektów: Dinozatorland (Park Ruchomych Dinozaurów), Park Mitologii, Owadów, Bajek, Park Świętego Mikołaja i Lunapark. Największym powodzeniem cieszy się Dinozatorland, który może się poszczycić ponad 100 eksponatami dinozaurów potrafiącymi przestraszyć nawet dorosłych. Bardzo ciekawą atrakcją jest również Park Mitologii na wodzie – jedyne miejsce w Polsce, gdzie można podziwiać postaci i stworzenia z mitologii greckiej. Ze względu na bardzo dużą powierzchnię Zatorlandu, warto poświęcić na jego zwiedzanie co najmniej cały dzień.
8. Centrum Słowian i Wikingów – Skansen w Wolinie
Wszyscy znają gród w Biskupinie, a mało kto wie, że również w Wolinie, na wyspie Wolińska Kępa znajduje się osada, gdzie podziwiać można repliki wczesnośredniowiecznej zabudowy Słowian i Wikingów. Warto nadmienić, że w skansenie wszystkiego można dotknąć i sprawdzić, jak działa – stanowi to świetną rozrywkę dla dzieci, które, jak wiadomo, lubią poznawać świat organoleptycznie. Na miejscu organizowane są warsztaty z kowalstwa, garncarstwa, tkactwa oraz strzelania z łuku. Co roku odbywa się tu również Festiwal Słowian i Wikingów, który jest jedną z największych imprez nawiązujących do wczesnego średniowiecza na świecie. Osada zapełnia się wówczas przybyszami z całego świata, którzy wymieniają się wiedzą, umiejętnościami, a niekiedy prowadzą między sobą bitwy. Na odpoczynek warto udać się do przyjaznego rodzinom Hotelu Wolin, który, wbrew pozorom, nie znajduje się wcale w Wolinie, lecz w pobliskich Międzyzdrojach. W ten sposób można upiec dwie turystyczne pieczenie na jednym ogniu.
9. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
O Centrum Nauki Kopernik słyszeli już pewnie wszyscy, ponieważ cieszy się niesłabnącym powodzeniem od momentu powstania. Centrum ma na celu popularyzację nauki, nie tylko wśród najmłodszych. Dzięki interaktywnym wystawom zwiedzający mogą samodzielnie poznawać prawa przyrody, a także brać udział w licznych warsztatach, przeprowadzać badania w laboratoriach oraz obserwować gwiazdy w planetarium. CNK organizuje również wieczory dla dorosłych, podczas których zgłębia się tematy interesujące zarówno dla humanistów, jak i „ścisłowców”. CNK to obowiązkowy punkt programu każdej rodzinnej wycieczki do stolicy!
10. Narty wodne w Szczecinku
Mało kto wie, że… w Polsce mamy najdłuższy wyciąg do nart wodnych i wakeboardu w Europie. Atrakcja o 1100 m długości znajduje się w Szczecinku. Korzystać mogą z niej wszyscy: zarówno dzieci, jak i dorośli. Na trasie znajdują się przeszkody (kickery, a-frame, slider oraz long tube), a najdłuższa prosta, na której można się rozpędzić nawet do 30 km/h (prędkość rekreacyjna), ma 320 m. Odbywają się tu Mistrzostwa Polski i Europy w Narciarstwie Wodnym, które zainteresowani podziwiają z trybun. Tuż obok wyciągu znajduje się strzeżona plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz zaplecze gastronomiczne i sanitarne. Będąc w Szczecinku, warto pojechać do oddalonego o ok.40 min Połczyna Zdroju, małego miasteczka o wyjątkowym klimacie, gdzie można zatrzymać się w zabytkowej Willi Hopferówka, zlokalizowanej w XIX-wiecznym parku zdrojowym.
Majka2312 2018.11.17 16:38
My ostatnio bardzo miły rodzinny weekend spędziliśmy na Zamku w Janowie Podlaskim. Przyjemna okolica, fajne miejsce wypadowe, dużo atrakcji dla dzieci w pobliżu a dla dorosłych świetne, nowoczesne spa;)
annawianna 2015.10.16 21:04
Z wymienionych miejsc byłam jedynie w Wieliczce i muszę powiedzieć że mam bardzo złe wspomnienia szczególnie dwu godzinnej kolejki do kasy biletowej. Bardzo źle kopalnia rozwiązuje ten problem - można by sprzedać bilety na określoną godzinę i pozwolić turystom wyjść na miasto, kupić pamiątki lub coś zjeść a nie kazać im stać ( ja stałam na deszczu) w kolejce po bilet i do wejścia. Nieporozumienie i złe traktowanie klienta.
Stokrotka 2015.10.10 10:57
Jest tyle pięknych miejsc w naszym kraju..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.